Blízké okolí
Janov leží na pomezí rakovnického a žateckého regionu, 18 km (silniční vzdálenost) severozápadně od spádového okresního města Rakovníka a 18 km jihovýchodně od města Žatec. Rakovník i Žatec jsou obchodními, kulturními i průmyslovými centry svých regionů a zároveň známými turistickými městy. Město Rakovník proslulo především svými gotickými branami městského opevnění, stálou expozicí malířského díla Václava Rabase a také jako rodiště a působiště významných osobností, zejména spisovatele a historika Zikmunda Wintra.
Město Žatec je světovou chmelařskou metropolí a také jedinečným historickým městem s množstvím výjimečných architektonických památek. Žatec je též oblíbenou filmovou kulisou, natáčel se zde mj. slavný muzikál Yentl s Barbarou Streisandovou.
Podívejte se na video o chmelařském Žatci:
Janov je vstupní branou Přírodního parku Džbán, který se rozprostírá na pomezí Rakovnicka, Žatecka, Lounska a Slánska. Formou přírodního parku jsou v České republice chráněny před znehodnocením negativní lidskou činností krajiny s mimořádně osobitým krajinným rázem a vysokou koncentrací přírodních a kulturně-historických hodnot. Přírodní park Džbán je krajinou rozsáhlých lesů, zejména bučin, stolových hor, hlubokých tichých údolí, chmelnic, červené půdy a bílé opuky. Kulturně-historické hodnoty Džbánu reprezentují mj. proslulé Kounovské kamenné řady, dva hrady (Džbán, Pravda), významné hradiště Dřevíč (zmíněné i v Kosmově kronice), atd.
V blízkosti Janova se nacházejí proslulé Kounovské kamenné řady. Jedná se o 14 řad kamenů, dlouhých až 450 metrů. Řady jsou rovnoběžné, vedou od severu k jihu a jejich vzájemný odstup se pohybuje v rozmezí 15-30 metrů. Stáří a účel řad se dosud nepodařilo objasnit. Nejčastěji se o nich spekuluje jako o pravěkém obřadním areálu s astronomickými funkcemi, ale také jako o novodobých mezích polí z 19. století. Řady se nacházejí na vrchu Rovina u Kounova. Přímo v Kounově můžete navštívit expozici věnovanou fenoménu kounovských řad.
Z Janova se můžete vypravit také na blízké zříceniny středověkých hradů Pravda (u Pnětluk) a Džbán (u Mutějovic). K troskám někdejšího královského hradu Džbán vede z Mutějovic nová vlastivědná naučná stezka (historie a poklady hradu Džbánu, pověsti o Čertově kameni, archeologie, osobnosti, chmelařství, opuková architektura Mutějovic atd.). Začátek stezky je na mutějovické návsi u kostela sv. Václava. Významným historickým poutním místem zdejšího kraje je Dolní Ročov s barokním mariánským kostelem od K. I. Dietzenhofera. V minulosti patřil Dolní Ročov k nejdůležitějším mariánským poutním místům v Čechách. Slávu področovských poutí zachytil ve svém díle spisovatel Václav Beneš Třebízský.
Podívejte se na video o kounovských řadách:
Když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují.
Svatý Antonín poustevník přináší led, nebo jej láme, nemá-li žádný, vyrobí hned.